2013-2014 List of Winners and Honorable Mentions
Listed by State
A | B | C | D | E | F | G | H | I | J | K | L | M | N | O | P | Q | R | S | T | U | V | W | X | Y | Z
Alabama
First Place
Savannah Rigby
PA Homeschoolers AP
Online Classes
Titus, Alabama
Coordinator: Maya Inspektor
Honorable Mentions
Addison Kemp
Evangel Christian School
Leeds, Alabama
Coordinator: Skyla Kemp
Rupa Palanki
W.P. Davidson High School
Mobile, Alabama
Coordinator: Srinivas Palanki
Alaska
First Place
Brendan Gerdts
Bartlett High School
Anchorage, Alaska
Coordinator: Simona Gerdts
Arizona
First Place
Justin Hunsaker
Skyline High School
Mesa, Arizona
Coordinator: Jennifer Medlock
Honorable Mentions
Cole Beairsto
Tesseract School
Phoenix, Arizona
Coordinator: Pete Golding
Jessica Tueller
Desert Vista High School
Phoenix, Arizona
Coordinator: Chuck Patton
Arkansas
First Place
Hanya Qureshi
Pulaski Academy
Little Rock, Arkansas
Coordinator: Bill Topich
Honorable Mentions
Luke Hill
Pulaski Academy
Little Rock, Arkansas
Coordinator: Bill Topich
Grace Pulliam
Pulaski Academy
Little Rock, Arkansas
Coordinator: Bill Topich
California
First Place
Emily Armbruster
PA Homeschoolers AP
Online Classes
Simi Valley, California
Coordinator: Maya Inspektor
Honorable Mention
Dylan McCarthy
Long Beach Polytechnic
High School
Long Beach, California
Coordinator: Patrick Gillogly
Colorado
First Place
Anna Cole
PA Homeschoolers AP
Online Classes
Colorado Springs, Colorado
Coordinator: Maya Inspektor
Honorable Mentions
William Alvero Koski
Cherry Creek High School
Greenwood Village, Colorado
Coordinator: Karen Waples
Alice Haugland
Cherry Creek High School
Greenwood Village, Colorado
Coordinator: Karen Waples
Connecticut
First Place
Jaewook Kwak
Avon Old Farms School
Avon, Connecticut
Coordinator: Sue Park
Honorable Mentions
Christopher Gosselin
Northwest Catholic High School
West Hartford, Connecticut Coordinator: William Tressler
Spencer Matonis
Greenwich High School
Greenwich, Connecticut
Coordinator: Aaron Hull
Delaware
First Place
Jiaxuan Liu
Sanford School
Hockessin, Delaware
Coordinator: Staci Stocklos
Honorable Mentions
Wenshan Lu
Wilmington Christian School
Hockessin, Delaware
Coordinator: Sharon Duncan
Alice Miller
Dover High School
Dover, Delaware
Coordinator: Christine Barrett-Miller
District of Columbia
First Place
Tiancheng Sun
Georgetown Day School
Washington, District of Columbia
Coordinator: Ran Zhou
Honorable Mention
Jeffrey Clark
Saint Anselms Abbey School
Washington, District of Columbia
Coordinator: Jeffrey Clark
Florida
First Place
Stephen Paolini
Winter Park High School
Winter Park, Florida
Coordinator: Herdley Paolini
Honorable Mention
Joseph Buss
The Bolles School
Jacksonville, Florida
Coordinator: Steven Stam
Georgia
First Place
Kyle Lucas
Mount de Sales Academy
Macon, Georgia
Coordinator: Nash Mayfield
Honorable Mentions
Vanessa Chen
Campbell High School
Smyrna, Georgia
Coordinator: Noell
Wannamaker
Luke Dickens
PA Homeschoolers AP
Online Classes
Fortson, Georgia
Coordinator: Maya Inspektor
Hawaii
First Place
Matthew McArthur
'Iolani High School
Honolulu, Hawaii
Coordinator: John Bickel
Honorable Mentions
Brittany Amano
'Iolani High School
Honolulu, Hawaii
Coordinator: John Bickel
Luc Lavatai
'Iolani High School
Honolulu, Hawaii
Coordinator: John Bickel
Idaho
First Place
Sean Nelson
Mountain View High School
Meridian, Idaho
Coordinator: William Driscoll
Honorable Mentions
Antonia Exline
Mountain View High School
Meridian, Idaho
Coordinator: William Driscoll
Courtney Hoagland
Mountain View High School
Meridian, Idaho
Coordinator: William Driscoll
Illinois
First Place
Emily Furlow
Belleville East High School
Belleville, Illinois
Coordinator: Sheila Misselhorn
Honorable Mentions
Will Armiros
New Trier High School
Winnetka, Illinois
Coordinator: Sari Hernandez
Gabrielle Thro
Belleville East High School
Belleville, Illinois
Coordinator: Sheila Misselhorn
Indiana
First Place
Meghan Poff
Floyd Central High School
Floyds Knobs, Indiana
Coordinator: Suzanne Moss
Honorable Mentions
Sarah Borger
PA Homeschoolers AP
Online Classes
Granger, Indiana
Coordinator: Maya Inspektor
Rushi Patel
Carmel High School
Carmel, Indiana
Coordinator: Pallavika Patel
Iowa
First Place
Mackenzie Cross
CAM High School
Anita, Iowa
Coordinator: Ksenia Zhbanova
Honorable Mention
Tianyi Han
John F. Kennedy High School
Cedar Rapids, Iowa
Coordinator: Michael Ayers
Kansas
First Place
Sheridan Koster
Beloit Jr.-Sr. High School
Beloit, Kansas
Coordinator: Jo Dean
Honorable Mention
Benedict Ivan Franco
Sumner Academy
Kansas City, Kansas
Coordinator: Tamra Miller
Kentucky
First Place
Hannah Good
Notre Dame Academy
Park Hills, Kentucky
Coordinator: Emily Sampson
Honorable Mentions
Hannah Ziegelmeyer
Notre Dame Academy
Park Hills, Kentucky
Coordinator: Emily Sampson
Morgan Zumbiel
Notre Dame Academy
Park Hills, Kentucky
Coordinator: Emily Sampson
Louisiana
First Place
Anna Nesterova
Baton Rouge Magnet High School Baton Rouge, Louisiana
Coordinator: Irina Nesterova
Honorable Mentions
Henry Schneider
The Episcopal School
of Acadiana
Broussard, Louisiana
Coordinator: Garrett Rosen
Alyn Wallace
Benjamin Franklin High School
New Orleans, Louisiana
Coordinator: Beatrice Flair
Maine
First Place
Laura Henny
Scarborough High School
Scarborough, Maine
Coordinator: Mary Wheeler
Maryland
First Place
Edward Benjamin Fineran
Montgomery Blair High School
Silver Spring, Maryland
Coordinator: Paul Moose
Honorable Mention
Autumn Weyant
Williamsport High School
Williamsport, Maryland
Coordinator: Lance Schlosser
Massachusetts
First Place
Chris Champa
Belmont Hill School
Belmont, Massachusetts
Coordinator: Juliette Zener
Honorable Mentions
Evan Eyuboglu
Belmont Hill School
Belmont, Massachusetts
Coordinator: Juliette Zener
Andrew Toksoz-Exley
Brookline High School Brookline, Massachusetts
Coordinator: Christopher Hug
Michigan
First Place
Brian Kuang
Canton High School Canton, Michigan
Coordinator: Patrick Ignagni
Honorable Mentions
Ali Hakim
Detroit Country Day School
Beverly Hills, Michigan
Coordinator: Donald Corwin
Neha Nayak
Detroit Country Day School
Beverly Hills, Michigan
Coordinator: Donald Corwin
Minnesota
First Place
Emma Crane
Elk River High School
Elk River, Minnesota
Coordinator: Denise Green
Honorable Mentions
Jordan Haack
Elk River High School
Elk River, Minnesota
Coordinator: Denise Green
Emily Sederstrom
Elk River High School
Elk River, Minnesota
Coordinator: Denise Green
Missouri
First Place
Ashwin Govindan
Ladue Horton Watkins
High School
St. Louis, Missouri
Coordinator: Eric Hahn
Honorable Mentions
Samuel Oh
John Burroughs School
St. Louis, Missouri
Coordinator: Kenneth Oh
Thomas Sarsfield
Pattonville High School
Maryland Heights, Missouri
Coordinator: Lori Cole
Nebraska
First Place
Jennifer Peterson
Duchesne Academy of the
Sacred Heart
Omaha, Nebraska
Coordinator: Donna Harrison
Honorable Mention
Mary Bridges
Duchesne Academy of the
Sacred Heart
Omaha , Nebraska
Coordinator: Donna Harrison
Nevada
First Place
Evan Gong
Homeschool
Henderson, Nevada
Coordinator: Carol Turner
Honorable Mention
Natasha Culbreth
Homeschool
Henderson, Nevada
Coordinator: Deborah McGill
New Hampshire
First Place
Sun Woo Lee
St. Paul's School
Concord, New Hampshire
Coordinator: Sharon Kim
Honorable Mention
Connor Sakati
Alvirne High School
Hudson, New Hampshire
Coordinator: M. Jeffrey DiPrizito
New Jersey
First Place
Jackson Min
PA Homeschoolers AP
Online Classes
Wyckoff, New Jersey
Coordinator: Maya Inspektor
Honorable Mentions
Alyssa Jackson
PA Homeschoolers AP
Online Classes
Holmdel, New Jersey
Coordinator: Maya Inspektor
Rita Wang
John P. Stevens High School Edison, New Jersey
Coordinator: Gaolin Qiao
New Mexico
First Place
Joshua Valdez
Digital Arts and Technology Academy
Albuquerque, New Mexico
Coordinator: Edward Gonzalez
New York
First Place
Aaron Smithson
Trinity School
New York, New York
Coordinator: Susan Kang
Honorable Mentions
Yunhee Hyun
Hunter College High School
New York, New York
Coordinator: Sue Park
Billy Jepma
PA Homeschoolers AP
Online Classes
Clayton, New York
Coordinator: Maya Inspektor
North Carolina
First Place
Thomas Kennedy
Chapel Hill High School
Chapel Hill, North Carolina
Coordinator: Joseph Kennedy
Honorable Mention
Bailey Schultz
Cardinal Gibbons High School
Raleigh , North Carolina
Coordinator: Pamela Heyl
Ohio
First Place
Richard Hwang
Hwang Academy
Athens, Ohio
Coordinator: Binming Hwang
Honorable Mentions
Maria Trixia Pie Apiado
Kettering Fairmont High School
Kettering, Ohio
Coordinator: Tiffany Lobertini
Sharonya Vadakattu
Dublin Jerome High School
Dublin, Ohio
Coordinator: Jyothi Vadakattu
Oregon
First Place
Sarah Gordon
Riverdale High School
Portland, Oregon
Coordinator: Laura Pridmore-Brown
Honorable Mention
Grace Nepokroeff
Valley Catholic High School
Beaverton, Oregon
Coordinator: Marty Karlin
Oklahoma
First Place
Rachel Higgins
Silo School
Durant, Oklahoma
Coordinator: Debra Higgins
Honorable Mention
Brian Bond
Summit Christian Academy
Broken Arrow, Oklahoma
Coordinator: Shawn Smith
Oregon
First Place
Eleanor Solomon
Riverdale High School
Portland, Oregon
Coordinator: Laura Pridmore-Brown
Honorable Mentions
Ben Richmond
Riverdale High School
Portland, Oregon
Coordinator: Laura Pridmore Brown
Grant Roulier
Riverdale High School
Portland, Oregon
Coordinator: Laura Pridmore-Brown
Overseas Schools
First Place
Sarah Moy de Vitry
PA Homeschoolers AP
Online Classes
Vandoeuvres, Switzerland
Coordinator: Maya Inspektor
Honorable Mentions
Prashanth Ramakrishna
Shanghai American School Pudong
Shanghai, China
Coordinator: Ramakrishna Srinivasan
Jose Trejos
The Country Day School
Escazu, Costa Rica
Coordinator: Anna Oliveras
Pennsylvania
First Place
Olivia Zarrelli
Bethlehem Catholic High School
Bethlehem, Pennsylvania
Coordinator: Robert Gowell
Honorable Mentions
Lauren Russo
Bethlehem Catholic High School
Bethlehem, Pennsylvania
Coordinator: Robert Gowell
Victoria Teosne
Bethlehem Catholic High School
Bethlehem, Pennsylvania
Coordinator: Robert Gowell
South Carolina
First Place
Eric R. Ladson
Summerville High School
Summerville, South Carolina
Coordinator: Eric H. Ladson
South Dakota
First Place
Lane Haskell
St. Thomas More High School
Rapid City, South Dakota
Coordinator: Ann Trucano
Honorable Mentions
Moira Duffy
St. Thomas More High School
Rapid City, South Dakota
Coordinator: Ann Trucano
Nicholas Sieger
St. Thomas More High School
Rapid City, South Dakota
Coordinator: Ann Trucano
Tennessee
First Place
Scott Button
Signal Mountain High School
Signal Mountain, Tennessee
Coordinator: Steven Redman
Honorable Mentions
Najia Humayun
Girls Preparatory School
Chattanooga, Tennessee
Coordinator: Kathleen Berotti
Abby Jansen
Girls Preparatory School
Chattanooga, Tennessee
Coordinator: Kathleen Berotti
Texas
First Place
Julia Myers
PA Homeschoolers AP
Online Class
Southlake, Texas
Coordinator: Maya Inspektor
Honorable Mentions
Annette Droddy
Homeschool
Hemphill, Texas
Coordinator: Diane Droddy
Abigail Mills
PA Homeschoolers AP
Online Class
Garland, Texas
Coordinator: Maya Inspektor
US Territories -Puerto Rico
First Place
Andrea Perez
Academia del Perpetuo Socorro
San Juan, Puerto Rico
Coordinator: Marie Gillette
Utah
First Place
Alexandra Allen
Springville High School
Springville, Utah
Coordinator: Ryan Steward
Honorable Mention
Anne Saunders
Homeschool
Cedar Valley, Utah
Coordinator: Shane Tanner
Vermont
First Place
Abigail Millard
Windsor High School
Windsor, Vermont
Coordinator: Stanley Spencer
Honorable Mentions
Valerie Koch
Windsor High School
Windsor, Vermont
Coordinator: Stanley Spencer
Asher Lehrer-Small
Mount Mansfield Union
High School
Jericho, Vermont
Coordinator: Eric Small
Virginia
First Place
Emily Schaal
Herndon High School
Hendron, Virginia
Coordinator: Miriam Loebman
Honorable Mentions
Emily Cox
W.T. Woodson High School
Fairfax, Virginia
Coordinator: Wendy Cox
Antonio Rosales
PA Homeschoolers AP
Online Class
Lovettesville, Virginia
Coordinator: Maya Inspektor
Washington
First Place
Grace Dai
Hanford High School
Richland, Washington
Coordinator: Ziyu Dai
Honorable Mention
Bryn Hines
Lewis and Clark High School
Spokane, Washington
Coordinator: Jennifer Showalter
West Virginia
First Place
Katie Zucker
PA Homeschoolers AP
Online Class
Morgantown, West Virginia
Coordinator: Maya Inspektor
Honorable Mention
Katie Smith
Linsly School
Wheeling, West Virginia
Coordinator: William Brubaker
Wisconsin
First Place
Nathan Cho
Neenah High School
Neenah, Wisconsin
Coordinator: Sue Peterson
Honorable Mentions
Zoe Drews
Milwaukee High School of the Arts
Milwaukee, Wisconsin
Coordinator: Katherine Katter
Anthony Mensah
St. Lawrence Seminary
High School
Mount Calvary, Wisconsin
Coordinator: Jeffrey Krieg
Wyoming
First Place
Walter Thulin
Jackson Hole Community School
Jackson, Wyoming
Coordinator: Christian Burch