2012-2013 List of Winners and Honorable Mentions
National Peace Essay Contest winners listed by state
Listed by State
A | B | C | D | E | F | G | H | I | J | K | L | M | N | O | P | Q | R | S | T | U | V | W | X | Y | Z
Alabama
First Place
Rohan Palanki
W.P. Davidson High School
Mobile, Alabama
Coordinator: Srinivas Palanki
Alaska
First Place
Chalino Lobti
West Anchorage High School
Anchorage, Alaska
Coordinator: David Vano
Arizona
First Place
Jessica Li
Hamilton High School
Scottsdale, Arizona
Coordinator: Phyllis Carr
Honorable Mentions
Anna Myers
Tesseract School
Scottsdale, Arizona
Coordinator: Pete Golding
Akshata Rudrapatna
Hamilton High School Classes
Chandler, Arizona
Coordinator: Holly Kain
Arkansas
First Place
Emily Schienvar
Pulasky academy
Little Rock, Arkansas
Coordinator: Bill Topich
Honorable Mentions
Max Mehaffy
Pulaski Academy
Little Rock, Arkansas
Coordinator: Bill Topich
California
First Place
Tricia Light
Redondo High School
Redondo Beach, California
Coordinator: Lori Zaremski
Honorable Mentions
Jack Mao
Lynbrook High School
San Jose, California
Coordinator: Kathy Yan
Charulata Snha
Torrey Pines High School
San Diego, California
Coordinator: Usha Sinha
Colorado
First Place
Zoe Branch
Cherry Creek High School
Greenwood Village, Colorado
Coordinator: Karen Waples
Honorable Mentions
Asha Banerjee
Cherry Creek High School
Greenwood Village, Colorado
Coordinator: Karen Waples
Mark Miller
Cherry Creek High School
Greenwood Village, Colorado
Coordinator: Karen Waples
Connecticut
First Place
Rishi Mutalik
Amity Regional High School
Orange, Connecticut
Coordinator: Meenakshi Alreja
Honorable Mentions
Sarah Gillespie
Northwest Catholic High School
Manchester, Connecticut
Coordinator: William Tressler
Dana Tufariello
Ridgefield High School
Ridgefield, Connecticut
Coordinator: Kevin Higgins
Delaware
First Place
Courtney Swafford
Write from the Heart
Wilmington, Delaware
Coordinator: Veldorah Rice
Honorable Mentions
Wenshan Lu
Wilmington Christian School
Wilmington, Delaware
Coordinator: David Bird
District of Columbia
First Place
Alison Steinbach
Sidwell Friends School
Washington, DC
Coordinator: Shields Sundberg
Honorable Mention
Tessa Torgovitsky
Washington Latin Public Charter School
Washington, DC
Coordinator:Elise Ratajczak
Florida
First Place
Benjamin Manipadam
Lyman High School
Longwood, Floridaa
Coordinator: Mary Manipadam
Honorable Mentions
Rachel Billings
Osceola High School
Kissimmee, Florida
Coordinator: Rachel Slone
Arvind Raju
Trinity Preparatory School
Palm Harbor, FL
Coordinator: Mathew Pinder
Georgia
First Place
Brent Peabody
The Galloway School
Atlanta Georgia
Coordinator: Mark Peabody
Honorable Mentions
Krista Whatley
Monte de Sales Academy
Macon, Georgia
Coordinator: Nash Mayfield
Hawaii
First Place
Justin Park
‘Iolani High School
Honolulu, Hawaii
Coordinator: John Bickel
Honorable Mention
Luc Lavatai
‘Iolani High School
Honolulu, Hawaii
Coordinator: John Bickel
Andrew Zimmerman
‘Iolani High School
Honolulu, Hawaii
Coordinator: Debbie Zimmerman
Idaho
First Place
Kyle Ashby
Bishop Kelly High School
Boise, Idaho
Coordinator: David Skinner
Honorable Mention
Blake Dewveall
Bishop Kelley High School
Boise, Idaho
Coordinator: RoLena King-Dewveal
Illinois
First Place
Lauren Dermody
Belleville East High School
Belleville, Illinois
Coordinator: Rebekah McGarrity
Honorable Mentions
Harrison Danet
Belleville East High School
Belleville, Illinois
Coordinator: Sheila Misselhorn
Indiana
First Place
Angela Cattani
Bloomington High School North
Bloomington, Indiana
Coordinator: Dana Cattani
Honorable Mentions
Rushi Patel
Carmel High School
Carmel, Indiana
Coordinator: Pallavika Patel
Iowa
First Place
Bailey Zaputil
John F. Kennedy High School
Cedar Rapids, Iowa
Coordinator: Michael Ayers
Honorable Mentions
Syed Farooq
Gilbert High School
Gilbert, Iowa
Coordinator: Catherine Anderson
Kansas
First Place
Ben Wright
Field Kindley High School
Coffeyville, Kansas
Coordinator: Cheryl George
Honorable Mention
Kendra Jermark
Beloit Jr.-Sr. High School
Glen Elder, Kansas
Coordinator: Jo Dean
Kentucky
First Place
Abigail Martin
Notre Dame Academy
Park Hills, Kentucky
Coordinator: Emily Sampson
Honorable Mention
Szofia Komaromy-Hiller
Notre Dame Academy
Park Hills, Kentucky
Coordinator: Emily Sampson
Ben Swanson
Henry Clay High School
Lexington, Kentucky
Coordinator: Nancy Schoenberg
Louisiana
First Place
Logan Istre
Saint Louis Catholic High School
Youngsville, Louisiana
Coordinator: Garrett Rosen
Honorable Mention
Yasmin Eriksson
Benjamin Franklin High School
New Orleans, Louisiana
Coordinator: Narquis Barak
Thomas Vogel
Saint Louis Catholic High School
Lake Charles, Louisiana
Coordinator: Kim Vogel
Maine
First Place
Leah Jones
Bangor High School
Bangor, Maine
Coordinator: William Ames
Maryland
First Place
Juan Sebastian Cortes-Sanchez
Springbrook High School
Silver Spring, Maryland
Coordiantor: Sharon Cohen
Honorable Mention
Kadija Bah
Gov. Thomas Johnson High School
Frederick, Maryland
Coordinator: Kathleen Carmack
Michaela Miller
PA Homeschoolers AP Online Classes
New Market, Maryland
Coordinator: Maya Inspektor
Massachusetts
First Place
Jeanelle Wheeler
Homeschool
Auburn, Massachusetts
Coordinator: Teresa Wheeler
Honorable Mention
Nicholas Favaloroi
Belmont Hill School
Concord, Massachusetts
Coordinator: Juliette Zener
Grant Steiger
Belmont Hill School
Concord, Massachusetts
Coordinator: Juliette Zener
Michigan
First Place
Anna Mitchell
PA Homeschoolers AP Online Class
Plymouth, Michigan
Coordinator: Maya Inspektor
Honorable Mentions
Richa Bijlani
Detroit Country Day School
Beverly Hills, Michigan
Coordinator: Donald Corwin
Jordyn Pair
PA Homeschoolers AP Online Class
Milford, Michigan
Coordinator: Maya Inspektor
Minnesota
First Place
Molly Nemer
Henry Sibley High School
Mendota Heights, Minnesota
Coordinator: Amy Usdin
Honorable Mentions
Kamilyn Choi
Mounds View High School
Shoreview, Minnesota
Coordinator: Hwa Choi
Mississippi
First Place
Samuel Stewart
PA Homeschoolers AP Online Class
Hattiesburg, Mississippi
Coordinator: Maya Inspektor
Honorable Mention
Lauren Barger
PA Homeschoolers AP Online Class
Ridgeland, Mississippi
Coordinator: Maya Inspektor
Missouri
First Place
Deanna Fry
Fry Homestead Academy
Springfield, Missouri
Coordinator: Faith Fry
Honorable Mention
Andrea Utt
St. Pius X
St. Louis, Missouri
Coordinator: Rebecca Bickel
Montana
First Place
Anne Middleton
Lone Peak High School
Big Sky, Montana
Coordinator: Barbara Rowley
Honorable Mentions
Lily Dyre
Billings Senior High School
Billings, Montana
Coordinator: Mary Dyre
Brenna Glidewell
PA Homeschoolers AP Online Class
Lolo, Montana
Coordinator: Maya Inspektor
Nebraska
First Place
Madeline Webb
Duchesne Academy of the Sacred Heart
Omaha, Nebraska
United States
Coordinator: Chad Krier
Honorable Mentions
Elizabeth Knezetic
Duchesne Academy of the Sacred Heart
Omaha, Nebraska
Coordinator: Chad Krier
Pooja Varman
Duchesne Academy of the Sacred Heart
Omaha, Nebraska
Coordinator: Chad Krier
Nevada
First Place
Bryce Smith
Liberty High School
Las Vegas, Nevada
Coordinator: Scott Smith
Honorable Mention
Natasha Culbreth
Henderson, Nevada
Coordinator: Deborah McGill
New Hampshire
First Place
Victoria DeRoche
Alvirne High School
Hudson, New Hampshire
Coordinator: M. Jeffrey DiPrizito
Honorable Mentions
Lillian Naimie
Bow High School
Bow, New Hampshire
Coordinator: Christopher Naimie
Jordan Smith
Goffstown High School
New Boston, New Hampshire
Coordinator: Patty Smith
New Jersey
First Place
Susan Liu
East Brunswick High School
East Brunswick, New Jersey
Coordinator: Ge Liu
Honorable Mention
Rebecca Katko
PA Homeschoolers AP Online Course
Long Valley, New Jersey
Coordinator: Maya Inspektor
Namankita Rana
West Windsor-Plainsboro High
School South
Plainsboro, New Jersey
Coordinator: Mary Gray
New Mexico
First Place
Kristin Lynn
Sandia Preparatory School
Albuquerque, New Mexico
Coordinator: Lee Stork
Honorable Mentions
Pontave Jay Maharath
Manzano High School
Albuquerque, New Mexico
Coordinator: Robanne Harrison
New York
First Place
Andrew Mok
Longwood High School
Middle Island, New York
Coordinator: Daniel Tapia
Honorable Mentions
Reva Abrol
Syosset High School
Syosset, New York
Coordinator: Neeraj Abrol
Elizabeth Corrao
Huntington High School
Huntington, New York
Coordinator: Camille Tedeschi
North Carolina
First Place
Prakash Mishra
Marvin Ridge High School
Marvin, North Carolina
Coordinator: Sanjay Mishra
Honorable Mentions
Chloe Lindeman
The Early College at Guilford
Greensboro, North Carolina
Coordinator: Nancy Walker
Brianna Oleson
Camelot Academy
Chapel Hill, North Carolina
Coordinator: Amy Cummings
Ohio
First Place
Jingwen Zhang
Thomas Worthington High School
Westerville, Ohio
Coordinator: Carla Saunders
Honorable Mention
Kevin Hwang
Hwang Academy
Athens, Ohio
Coordinator: Binming Hwang
Oregon
First Place
Sarah Gordon
Riverdale High School
Portland, Oregon
Coordinator: Laura Pridmore-Brown
Honorable Mention
Grace Nepokroeff
Valley Catholic High School
Beaverton, Oregon
Coordinator: Marty Karlin
Overseas Schools
First Place
Bo Yeon Jang
International School Ho Chi Minh City
Ho Chi Minh City, Vietnam
Coordinator: Moonok Lee
Pennsylvania
First Place
Maria Spirk
Bethlehem Catholic High School
Bethlehem, Pennsylvania
Coordinator: Robert Gowell
Honorable Mentions
Caroline Kimbro
PA Homeschoolers Online
Fort Washington, Pennsylvania
Coordinator: Maya Inspektor
Emily Musselwhite
PA Homeschoolers Online
Hallstead, Pennsylvania
Coordinator: Maya Inspektor
Rhode Island
First Place
Izoli Shayreen
Lincoln School
West Warwick, Rhode Island
Coordinator: Helen Montague
South Carolina
First Place
Claire Atwood
PA Homeschoolers AP Online Class
Greenville, South Carolina
Coordinator: Maya Inspektor
Honorable Mention
Karen Wortham
Fernwood Christian Academy
Anderson, South Carolina
Coordinator: Lisa Wortham
South Dakota
First Place
Catherine Gibbens
St. Thomas More High School
Rapid City, South Dakota
Coordinator: Ann Trucano
Honorable Mentions
Corby White
St. Thomas More High School
Rapid City, South Dakota
Coordinator:Ann Trucano
Tennessee
First Place
Mary Madison McBrayer
Girls Preparatory School
Chattanooga, Tennessee
Coordinator: Kathleen Berotti
Honorable Mentions
Anjali Chandra
Girls Preparatory School
Chattanooga, Tennessee
Coordinator: Kathleen Berotti
Lauchlan Davis
Girls Preparatory School
Chattanooga, Tennessee
Coordinator: Kathleen Berotti
Texas
First Place
Hafsa Bouderdaben
Harmony School of Advancement
Spring, Texas
Coordinator: Amanda Horton
Honorable Mentions
Lisa Hsi
Liberal Arts and Science Academy High School
Austin, Texas
Coordinator: Neil Loewenstern
Alexander Whatley
PA Homeschoolers AP Online Class
The Woodlands, Texas
Coordinator: Maya Inspektor
US Territories -Puerto Rico
First Place
Gabriela Morera
Academia Del Perpetuo Socorro
San Juan, Puerto Rico
Coordinator: Marie Gillette
Honorable Mentions
Sandra Zadeyeh
Academia del Perpetuo Socorro
San Juan, Puerto Rico
Coordinator: Marie Gillete
Utah
First Place
Afras Sial
Skyline High School
Salt Lake City, Utah
Coordinator: Lisa Thornbrue
Honorable Mentions
Zach Shonrock
Juan Diego Catholic High School
Cottonwood Heights, Utah
Coordinator: Bryan Jeffreys
Vermont
First Place
Gailin Pease
Burlington High School
Burlington, Vermont
Coordinator: Stanley Spencer
Honorable Mentions
Abby Millard
Windsor High School
Windsor, Vermont
Coordinator: Stanley Spencer
Riya Patel
South Burlington High School
South Burlington, Vermont
Coordinator: Nanda Patel
Virginia
First Place
Annie Liu
The Madeira School
Belle Mead, Virginia
Coordinator: Mary Georgis
Honorable Mentions
Carina Sturdy
PA Homeschoolers AP Online Class
Williamsburg, Virginia
Coordinator: Maya Inspektor
Caitlin Wagner
Tallwood High School
Virginia Beach, Virginia
Coordinator: Susan Motley
Washington
First Place
Angelia Miranda
Homeschool
Kent, Washington
Coordinator: Maria Cielo Johnson
Honorable Mention
Allison Rollins
Franklin Pierce High School
Takoma, Washington
Coordinator: Bryon Rollins
Kasey Shultz
Holden Community School
Chelan, Washington
Coordinator: John Sellers
Wisconsin
First Place
Elizabeth Karron
Whitefish Bay High School
Whitefish Bay, Wisconsin
Coordinator: John DeRose
Honorable Mentions
Madeline Brown
Saint Catherine’s High School
Racine, Wisconsin
Coordinator: Rachel Lantz
Maiah Letsch
Saint Catherine’s High School
Racine, Wisconsin
Coordinator: Rachel Lantz
Wyoming
First Place
Mrudhula Baskaran
Laramie High School
Laramie, Wyoming
Coordinator: Thyaarajan Baskaran
Honorable Mention
Mrudhula Baskaran
Laramie High School
Laramie, Wyoming
Coordinator: Baskaran Thyagarajan